Abra, 'Respeto' lead Gawad Urian 2018 winners

ABS-CBN News

Posted at Jun 14 2018 09:11 PM | Updated as of Jun 14 2018 10:26 PM

Rapper Abra accepts his first-ever Best Actor award. Mark Demayo, ABS-CBN News

MANILA -- "Respeto," an independent film about the world of underground Pinoy hip-hop, led the winners of the 41st Gawad Urian with four trophies, including the top acting prize for rapper Abra.

The awards ceremony, held at the ABS-CBN Vertis Tent in Quezon City Thursday, gathered the best in filmmaking in the past year, as determined by the Manunuri ng Pelikulang Pilipino.

Abra, whose Best Actor trophy from the organization was a career first, joined other creatives behind "Respeto" as winners of the night. The film by Treb Monteras II also won Best Editing and Best Sound. Abra's co-star, Dido de la Paz, received the Best Supporting Actor award.

Joanna Ampil receives her Best Actress trophy. Mark Demayo, ABS-CBN News

Trailing "Respeto" with two awards each were the musical "Ang Larawan," with best actress winner Joanna Ampil; and "Balangiga: Howling Wilderness," which took the Best Picture prize.

Here is the complete list of winners of this year's Gawad Urian:

Best Film

"Balangiga: Howling Wilderness" - WINNER
"Birdshot"
"Bhoy Intsik"
"The Chanters"
"Respeto"
"Tu Pug Imatuy"

Best Director

Arnel Barbarona, "Tu Pug Imatuy" - WINNER
Sigrid Andrea P. Bernardo, "Kita Kita"
Khavn De La Cruz, "Balangiga: Howling Wilderness"
Joel Lamangan, "Bhoy Intsik"
James Robin M. Mayo, "The Chanters"
Treb Monteras II, "Respeto"
Mikhail Red, "Birdshot"

Arnel Barbarona is named Best Director for 'Tu Pug Imatuy.' Mark Demayo, ABS-CBN News

Best Actress

Joanna Ampil, "Ang Larawan" - WINNER
Angeli Bayani, "Bagahe"
Alessandra de Rossi, "Kita Kita"
Gloria Diaz, "Si Chedeng at Si Apple"
Dexter Doria, "Paki"
Jally Nae Gilbaliga, "The Chanters"
Agot Isidro, "Changing Partners"
Elizabeth Oropesa, "Si Chedeng at Si Apple"
Bela Padilla, "100 Tula Para Kay Stella"
Angellie Nicholle Sanoy, "Bomba"
Malona Sulatan, "Tu Pug Imatuy"

Best Actor

Abra, "Respeto" - WINNER
Nonie Buencamino, "Smaller and Smaller Circles"
Timothy Castillo, "Neomanila"
Noel Comia Jr., "Kiko Boksingero"
Allen Dizon, "Bomba"
RS Francisco, "Bhoy Intsik"
Jojit Lorenzo, "Changing Partners"
Empoy Marquez, "Kita Kita"
Sandino Martin, "Changing Partners
Justine Samson, Balangiga: Howling Wilderness

Odette Khan accepts her Best Supporting Actress trophy for 'Bar Boys.' Mark Demayo, ABS-CB News

Best Supporting Actress

Yayo Aguila, "Kiko Boksingero"
Angeli Bayani, "Maestra"
Shamaine Buencamino, "Paki"
Jasmine Curtis-Smith, "Siargao"
Chai Fonacier, "Respeto"
Nathalie Hart, "Historiographika Errata"
Odette Khan, "Bar Boys" - WINNER
Menchu Lauchengco-Yulo, "Ang Larawan"
Gloria Sevilla, "Maestra"

Best Supporting Actor

John Arcilla, "Birdshot"
Robert Arevalo, "Ang Larawan"
Romulo Caballero, "The Chanters"
Dido De la Paz, "Respeto" - WINNER
Pio Del Rio, "Balangiga: Howling Wilderness"
Nor Domingo, "Respeto"
Ronwaldo Martin, "Bhoy Intsik"
Jess Mendoza, "Sa Gabing Nanahimik ang mga Kuliglig"
Arnold Reyes, "Birdshot"

Dido de la Paz is named Best Supporting Actor for 'Respeto.' Mark Demayo, ABS-CBN News

Best Screenplay

Sigrid Andrea P. Bernardo, "Kita Kita"
Ronald C. Carballo, "Bhoy Intsik"
Njel De Mesa, Alberto Monteras II, "Respeto"
Christopher Gozum, "Dapol Tan Payawar Na Tayug 1931" - WINNER
Jerry Gracio, Khavn, Achinette Villamor, "Balangiga: Howling Wilderness"
Andrian Legaspi, John Bedia, "The Chanters"
Arnel Mardoquio, "Tu Pug Imatuy"
Kip Oebanda, "Bar Boys"

Best Cinematography

Ike Avellana, "Respeto"
Albert Banzon, "Balangiga: Howling Wilderness"
Mycko David, "Birdshot"
Mycko David, "Neomanila" - WINNER
Bryan Jimenez, Arbi Barbarona, "Tu Pug Imatuy"
TM Malones, "Baconaua"
JA Tadena, "Smaller and Smaller Circles"

Best Production Design

Bagwani Ampalayo, "Tu Pug Imatuy"
Popo Diaz, "Respeto"
Gino Gonzales, "Ang Larawan" - WINNER
Marielle Hizon, "Baconaua"
Ericson Navarro, "Smaller and Smaller Circles"
Daniel Red, "Neomanila"
Thesa Tang, "Kita Kita"
Marija Vicente, Timmy Harn, Zeus Bascon, "Balangiga: Howling Wilderness"

Best Editing

Lawrence Ang, "Respeto" - WINNER
Arnel Barbarona, "Tu Pug Imatuy"
Lawrence Fajardo, "Ang Larawan"
Jay Halili, "Smaller and Smaller Circles"
Marya Ignacio, "Kita Kita"
Marya Ignacio, "Changing Partners"
Carlo Francisco Manatad, "Balangiga: Howling Wilderness"
John Anthony Wong, "Bhoy Intsik"

Best Music

Arnel Barbarona, "Tu Pug Imatuy"
Ryan Cayabyab, "Ang Larawan"
Vincent de Jesus, "Changing Partners"
Jay Durias, "Respeto"
Erwin Fajardo, "The Chanters"
Khavn De La Cruz, "Balangiga: Howling Wilderness" - WINNER
Lutgardo Labad and Odoni Pestelos, "Smaller and Smaller Circles"

Best Sound

KC Caballero, "Ang Larawan"
Aian Caro, "Birdshot"
Corrine de San Jose, "Respeto" - WINNER
Mikko Quizon, Stephen Lopez, "Balangiga: Howling Wilderness"
Mikko Quizon, "Changing Partners"
Jeff Sabayle, "Tu Pug Imatuy"
Immanuel Verona, "The Chanters"

Best Documentary

Jose S. Buenconsejo, "Seven Dances of Life"
JL Burgos, "Han-Ayan"
Sari Dalena and Keith Sicat, "History of the Underground"
Ramona Diaz, "Motherland"
Phyllis Grande, "Haunted: A Last Visit to the Red House"
Nawruz Paguidopon, "God BLISS Our Home"
Dempster Samarista, "Bundok Banahaw, Sacred and Profane"
Victor Delotavo Tagaro and Toshihiko Uriu, "Yield" - WINNER

Best Short Film

Glenn Barit, "Aliens Ata"
Christian Candelaria, "Sa Saiyang Isla"
Carl Adrian Chavez, "Sorry for the Inconvenience"
Kiri Dalena, "Gikan Sa Ngitngit Nga Kinailadman" (From the Dark Depths) - WINNER
Keith Deligero, "Babylon"
Kyle Fermindoza, "Manggagarab"
Dennis Hubag, "Empyreus"
TM Malones, "Bawod"
Carlo Francisco Manatad, "Jodilerks Dela Cruz, Employee of the Month"
Roanna Mercado, "Piko"
Maje Papin and Ef Orpiada, Jr., "Lutab"
Joseph Vincent 'Xeph' Suarez, "Si Astri Maka Si Tambulah" (Astri And Tambulah)
Edmund Telmo, "Redempsyon"
Kim Timan, "Caramel Child"
 
Natatanging Gawad Urian: Winston Raval (Vanishing Tribe)